Don Sphynx

DON SPHYNX (DSP NON)

Záznamy o existenci bezsrstých koček sahají až do období aztécké kultury. V pozdějším období byla jejich přítomnost popsána v Mexiku r.1900, v Indii a v Maroku r. 1934 a Paraguayi r. 1939. Vzhledem k tomu, že v tomto období se nikdo nezabýval chovem bezsrstých koček, jednotlivé exempláře vyhynuli. Příroda však i v tomto případě dokázala svoji sílu pro zachování druhu a nabídla lidstvu druhou šanci. První jedinec – bezsrstá kočka, se narodila ve vrhu domácích koček r. 1966 v Ontariu (Kanada). Další výskyt bezsrsté kočky byl zaznamenán r.1974 ve Wade (stát Minnesota, USA). Koncem 70. let se objevily další tři bezsrsté kočky v Kanadě, v ulicích Toronta. Pro velký zájem chovatelů zachovat tento druh bezsrsté kočky, se objevily první úspěchy v její šlechtění a chovu. Toto nové plemeno bezsrsté kočky dostalo název SPHYNX. Podle země původu se často používá i název kanadský sphynx.

Zázraky se dějí i tím, že na „druhém konci“ světa se v r. 1987 narodilo první dítě (syn) a v tomto roce se v Rostově na Donu (Rusko), v chovu zkušené chovatelky narodila ve vrhu domácích koček unikátní bezsrstá kočka „Varija“. Varija je pramáti nové rasy všech bezsrstých koček, kterým byl udělen název DON SPHYNX (Donský Sphynx). Rodová kočka Varija se stala výjimečnou hlavně tím, že na rozdíl od kanadských Sphynxů byla nositelkou dominantního genu „HR“ pro bezsrstosť, který se přenáší i na všech jejích potomků. Tento dominantní gen „HR“ je hlavním znakem, kterým se Don Sphynx odlišuje od kanadského sphynxe, u kterého je tento gen „hr“ recesivní. Na žádost organizace chovatelů koček TICA, byl Don Sphynx v roce 1997 uznán Světovou organizací chovatelů WCF. V květnu roku 2006 v Římě byl uznán i Evropskou organizací chovatelů ušlechtilých koček FIFe a byl mu přiznán standard rasy a EMS code „DSP non“. Aktuálně je Don Sphynx ve FIFe ve stadiu 1. stupně uznání, to znamená, že mu může být na výstavách FIFe přiznán titul max. Interšampion. Plné uznání Don sphynxe ve FIFe je od ledna 2009.

CHARAKTERISTIKA:

Don Sphynx je temperamentní, zvědavá, nekonfliktní, tichá, milující a nenáročná kočka. Tělo Don Sphynxe je elegantní, pružné s pevnou kostrou a střední velikosti. Musí mít silné zadní nohy, které jsou delší než přední. Vyznačuje se oválnými tlapkami, na kterých vynikají dlouhé prsty (opičí prsty), mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Ocas Don Sphynxe je dlouhý, rovný, silný s oblým koncem. Hlava Don Sphynxe má klínovitý tvar s výraznými lícními kostmi a očními oblouky. Čelo je rovné s vráskami, profil nosu je středně dlouhý s oblým zakočením a mírným stopem. Brada je silná. Uši Don Sphynxe jsou velké, otevřené, mírně nakloněné dopředu s oblým ukončením. Šířka ucha je menší než vzdálenost mezi ušima. Oči Don Sphynxe jsou velké, mandlovitého nebo citrónového tvaru (orientální nádech). Jakákoliv barva očíje přijatelná, ale modroocí jedinci jsou v současnosti hitem. Povrch těla Don Sphynxe pokrývá pružná elastická kůže, příjemná na dotek, s vráskami na hlavě, krku, slabinách a nohách. U některých jedinců může být hlava, nos, nohy a ocas osrstěné, délka srsti nesmí přesahovat 2 mm. Totálně holé kočky jsou však nejlukrativnější a na výstavách preferované. Měli by mít však hmatové vousky – není to podmínka,náš chov je obdařen výjimečně krásnými a bohatými hmatovými vousky. U malých koťat se může vyskytnout jemné osrstění,které by mělo do 2 let zaniknout. Zbarvení Don Sphynxe může být rozmanité. Při posuzování se nejvíc bodů přiděluje za úplnou bezsrstost a správnost vráskování kůže.